Gdzie się bawić?

nakrycie ślubneW polskiej tradycji przyjęcie weselne kojarzy się z huczną imprezą do białego rana. Mimo, że wciąż najpopularniejszym sposobem świętowania zaślubin jest całonocna, huczna impreza w szerokim gronie rodziny i przyjaciół coraz więcej par decyduje się na bardziej kameralną uroczystość.

Obiad ślubny

Decyzja o rezygnacji z tradycyjnego wesela na rzecz obiadu ślubnego pozwoli oszczędzić czas, pieniądze i przede wszystkim nerwy. Grono gości będzie ograniczone do najbliższej rodziny i przyjaciół – maks 50 osób. Decydując się na takie rozwiązanie należy wybrać nieco wcześniejszą porę ślubu, tak aby goście zjawili się w restauracji w porze mniej-więcej obiadowej (np. o 15.00). Obiad może trwać 2 do 6 godzin.

Wesele do białego rana

Jeżeli liczba gości przekracza 100 osób najlepszy rozwiązaniem będzie wynajęcie domu weselnego. Coraz więcej obiektów tego typu oferuje naprawdę wysoki standard – przestronna sala taneczna, miejsca parkingowe dla gości, ogród – to niemal standard. Ofertę tego typu lokali można podzielić na dwa rodzaje:

  1. kompleksowa – klient płaci od „talerzyka”; lokal zapewnia obsadę kucharską i kelnerską; rola klienta ogranicza się do wybory menu i wstawienia alkoholi, ewentualnie ciast;
  2. wynajęcie samego lokalu – klient sam musi się zatroszczyć o wynajęcie kucharzy i obsadę kelnerską, zakup produktów spożywczych, itd.;

Druga może okazać się nieco tańsza, jednak nakład pracy w organizację przyjęcia jest dużo większy.

Przygotowania najlepiej rozpocząć przynajmniej rok naprzód. Pozwoli to nam wybrać odpowiednią salę, spełniającą nasze wymagania. Jeżeli ślub ma odbyć się w najbardziej popularnych miesiącach ślubnych (czerwiec-wrzesień) może okazać się że rok wyprzedzenia to za mało, szczególnie dla bardziej popularnych lokali. W ostatnich latach notuje się wzrost liczby zawieranych małżeństw – jest to wynik wkraczania w dorosłość wyżu demograficznego z lat 80-tych. Dlatego warto zastanowić się nad wybraniem na ślub nieco mniej obleganego terminu – zwiększy to na pewno możliwości wybory sali a także zespołu muzycznego.